Randevu için arayınız...
0(216) 488 37 37

 
 
 
 

 
 

 
 

ElektroManyetik Radyasyona Karşı Koruma Kalkanlama Boyaları Kumaşları ve Ürünler

EMR ÖLÇÜM

  EMR Ölçüm Hizmeti
  Baz istasyonu Ölçümü
  Yüksek Gerilim Hattı Ölçümü
  Manyetik Alan Ölçümü
  Elektrik Alanı Ölçümü
  Elektromanyetik Alan Ölçümü
  BTK Onaylı EMR Ölçüm Hizmeti
  BTK Sertifikalı EMR Ölçüm Hizmeti
  Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü
  Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü
  İşletmelerde İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Kanunu Kapsamında Elektriksel ve Manyetik Alanlar Olçümü
  TV, Radyo Verici Radyasyon Ölçüm Hizmeti
  Spectrum Analizörü Ölçüm Hizmeti
  Server Odaları EMR Ölçüm Hizmeti
  Fabrika, İşyeri EMR Ölçüm Hizmeti
  Makine EMR Ölçüm Hizmeti
  TURKAK Akredite EMR Ölçüm Hizmeti
  Elektriksel ve Manyetik Alanlar Seviyesi Ölçümü
  Elektriksel Alan Ölçüm Hizmeti
  Böcek Casus Dedektörle Tespit
  Dinleme Cihazı ve Analog Verici Bulma
  İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için
Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü

 

"elektromanyetikradyasyonolcum.com" Ölçümde Lider Firma

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü

Elektriksel ve Manyetik Alanlar EMR/EMF/EMI Ölçümü

 • Çevrenizde yada binanızda Baz istasyonumu var?

 • Evinizin yakınından Yüksek Gerilim hattı mı geçiyor?

 • TV vericilerine yakın mesafede misiniz?

 • Evinizde Elektriksel ve Manyetik Alanlar yayan ne kadar kaynak var biliyormusunuz?

 • Elektriksel ve Manyetik Alanlarun zararlarını öğrenmek istiyormusunuz?

 • Çocuklarınız ve geleceğiniz açısından ne kadar zararlı teknolojik ürünler kullandığınızı bilmek istermisiniz?

 • Uyku alanlarınız ne kadar önemli olduğunu ve sağlıklılığını biliyor musunuz?

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü , Elektriksel ve Manyetik Alanlar Kirlilik Ölçümünü neden yaptırmalısınız?

Ölçüm sonucuna göre doğru yönlendirmeyle;

Evlerde, fabrikalarda, hastahanelerde ve ağır sanayide kullanılan makinalarda, biomedikal cihazlarda, ofislerde ve elektronik cihazların bulundugu her alanda radyasyonun nekadar zararlı oldugunu bilmek ve korunma yollarını, çözüm önerilerini öğrenmek istiyorsanız bizi arayın ; Bulunduğunuz ortamın güvenliğini Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yaparak size raporlayalım. Ölçüm sonrasında Türkiye de belirlenmiş sınır değerlerin üzerinde bölgeler bulunursa bu konuda hukuki danışmanlık yapabilmekteyiz. Nitekim gorulen değerler Türkiye de belirlenmiş sınır değerlerin altında ancak Avrupada ve önde gelen sağlık kuruluşları tarafından belirlenmiş değerlerin üzerindeyse bu konuda da neler yapılabilir, hangi yollarla çözüm sağlanabilir, Elektriksel ve Manyetik Alanlarun etkilerinden nasıl korunabilirsiniz bunuda yazılı olarak sunabilmekteyiz.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektrik, Manyetik ve Elektromanyetik Alan Kirlilik

Ölçüm İncelemesi Nasıl Yapılır ?

1.   EMR Ölçümü işinin Tanımı

 • İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Kaynakları ölçüm işinin yapılması.

 • Talep edilen yerlerde birer noktada Alçak Frekans ve Yüksek Frekans kaynaklı alan ölçümlerinin yapılarak bu ölçüm sonuçlarına göre olası sağlık etkilerinden korunmak için yaşam ve çalışma alanlarında mevcut İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyon Kaynakları Alçak Frekans ve Yüksek Frekans alanlarının etkilerini önleyecek yöntemlerin raporlandırılması

Elektromanyetik , Elektrik ve Manyetik Alan Ölçüm, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ve Danışmanlık Bilgilendirme Hizmetine ait Yapılacak İşlemler

 • Ölçüm yapılacak alanda varsa cihazların vb. yerlerin ayrı ayrı sınıflandırılarak Elektromanyetik, Elektrik ve Manyetik Alanların ayrı ayrı ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespiti ( Yüksek ve Alçak  Frekans Ölçümü Bant Genişliği: 1 Hz – 2.7 GHz)

 • Tüm bölge haritalarının çizilmesi (Kroki çizimi ve Güvenlik Bölgeleri, kroki üzerinde ölçüm değerlerinin belirtilmesi)

 • Referans değerlere ait tablo karşılaştırılması. Alçak ve yüksek frekans ile ilgili yasal düzenlemeler ve sınır değerlerin belirtilmesi (Uluslararası Maruziyet Limitleri ve Türkiye’deki Yasal Maruziyet Limitleri ).

 • Ölçüm Sonuçlarına göre değerlendirmelerin yapılması. Dış etkenlerden (Trafo, 2G-3G GSM baz istasyonu, wifi ve benzeri diğer elektromanyetik alan yayan cihazlar) gelen sözkonusu bölge içerisindeki maruziyetin tespit edilmesi, maruziyet var ise çözüm önerileri sunulması ve referans değerlere göre değerlendirilmesi.

 • Numune materyallerle zararlı bulunan bölgelerin bulunması halinde bu bölgelerde koruma ve kalkanlama yapılıp yapılamayacağı hakkında bilgiler verilmesi.

2.   Teslim Edilecek Materyaller

 • Ölçüm Cihazları Bilgisi ve Ölçüm cihazından alınan değerler ile bölgelerin haritalandırılmış detaylı bilgilendirme dökümanları (basılı kitap halinde ortalama 20-25 sayfa),

 • Elektrik Alanı, Elektromanyetik Alan  ve Manyetik alanlar hakkında yazılmış Dünya standartları baz alınarak bölgelerin raporlarla yazılmış açıklamları,

 • Ölçüm sonuçlarına göre koruma gerektiren yerlerde uygulanacak işlemlerin detaylı fiyat ve uygulama raporları (fizibilite çalışması),

 • Materyaller ölçümlerin yapıldığı tarihten itibaren 7 iş günü içerisinde elektronik olarak ve yazılı döküman ile(kitap halinde) teslim edilecektir.

Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü
 
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü hizmeti veren firma non iyonizan Elektriksel ve Manyetik Alanlar maruziyetini ölçer ve sizlere konu hakkında danışmanlık hizmeti verir.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü İç Mekan EMR Ölçümü Nasıl Yapılır?
 

Doğru bir İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü EMR ( Elektriksel ve Manyetik Alanlar) ölçümü için, ölçüm esnasında bazı önemli kriterler yerine getirilmelidir.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ; RF (radyo frekansı) ve/veya ELF ( çok düşük frekans ) maruziyeti eğitimi almış uzmanlar tarafından yapılmalıdır.
 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü BTK tarafından kabul edilen, geçerli marka ve geçerli kalibrasyon sertifikalı profesyonel Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçüm İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü cihazı veya muadil bir İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü cihazı kullanılmalıdır.
 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ölçümünün türüne göre, normal tripod veya ahşap tripod ( yalıtkan malzemeden imal edilmiş tripod) kullanılmalıdır.
 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ölçüm sonuçları ICNIRP (İyonize Olmayan Radyasyondan. Korunma Komisyonu)’nun belirttiği limit değerleri ile yetinmemeli  ICNIRP'in yanı sıra Almanya, İsviçre, Amerika, İtalya Hollanda ve benzeri sağlık için zararlı zararsız birimler belirleyen dünyanın önde gelen kuruluşları ile kıyaslanarak yorumlanmalıdır.
 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ölçüm sonuçlarına göre koruma gerektiren yerlerde uygulanacak işlemlerin detaylı fiyat ve uygulama raporları (fizibilite çalışması) hazırlanmalıdır.
 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ölçüm sonuçlarına göre limit aşan bölgelerde hukuki kararlar alınması için daha önce çıkan emsal mahkeme kararları ile doğru danışmanlık yapılması gerekmektedir.
 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ölçüm sonuçlarına göre yasal düzenlemeler ve sınır değerlerin doğru yorumlayabilen uluslararası sertifikalı personel tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ölçüm sonuçlarına göre tanımladığı limitlerin üstünde ya da yakınında değerler ölçülmesi halinde spektrum analizörü ile frekans frekans ayrıştırarak, elektromanyetik kirliliğinin kaynağı tespit edilmektedir


NEDEN İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü RADYASYON ÖLÇÜMÜ YAPTIRMALIYIM?

Elektriksel ve Manyetik Alanlar Kaynakları ve İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektromanyetik Kirlilik .

Elektro manyetik kirlilik günlük hayat içerisinde çevremizde mevcut olan elektro manyetik dalgaların
yoğunluğu ile olusan bir kirlilik olarak kabul edilmektedir. Elektro manyetik kirlilik olarak tanımlanan bu
çevrenin olusmasının nedenleri;

TV ve radyo yayınları: AM, FM, TV

İletisim yayınları: Telekom, uydu, GPS, radar

Elektrik dağıtımı: elektrik iletim hatları, elektrikli trenler

Yüksek gerilim hatları

Yüksek frekanslı endüstriyel, medikal, arastırma cihazları: X-Ray, ısıtıcılar

İnsan sinir sistemi 500.000 km uzunluğu, 25 Milyar sinir hücresi ile dev bir elektriksel donanıma sahip muazzam bir elektronik sistemdir. Bedeni fonsiyonların hepsi 1-250 µV arası çok küçük gerilimli elektrik uyarıları ile devam eder. Elektromanyetik alanın dışarıdan bu hassas sisteme tesir etmesi durumunda, tabii sirkülasyon etkilenebilir.

Hayatımızın her alanında yaygın olarak kullanmakta olduğumuz elektrikli ve elektronik aygıtların vücudumuz üzerinde olumsuz etkilere neden olduğu değisik çevrelerce dile getirilmektedir. AC motorlar, dijital bilgisayarlar, hesap makineleri, yazıcılar, modemler, dijital devreler, cep telefonları ve yüksek gerilim hatları gibi birçok aygıt ve tesisatın neden olduğu elektrik ve elektromanyetik alanların insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayacak yani kalkanlama etkisi olan tekstil yüzeylerine olan ihtiyaç artmaktadır. Dünya sağlık örgütü WHO verilerine göre evlerde kullanılan bazı elektrikli alet ve elektronik cihazların neden olduğu elektrik alan siddetleri Tablo 1 ‘de verilmektedir. Elektrik iletim hatlarının hemen altında (10kV/m) gibi yüksek değerlere ulasan elektrik alan siddeti evsel kullanım cihazları için 30 cm mesafede çok daha yüksek seviyelere çıkmaktadır. Asağıdaki tablo dikkate alındığında günlük hayatta çevremizde bulunan pek çok cihazın sağlığımız üzerinde tehdit olusturduğu görülmektedir..

Bu ihtiyaca yönelik olarak,Elektriksel ve Manyetik Alanlar konusunda uzmanlaşmış firmamız insan yaşam alanlarındaki Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesinin ölçümü, değerlendirilmesi ve alınması gereken önlemlerle ilgili olarak hizmet vermektedir.

İyonize olmayan Elektriksel ve Manyetik Alanlar insan maruziyeti konusunda uluslararası eğitimler almış uzmanlarımız,  İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ve yaşam alanlarındaki Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesinin ölçümünü, nasıl daha az maruz kalınabileceğine dair danışmanlık hizmeti verebilecek niteliktedir.

Elektriksel ve Manyetik Alanlar/ Elektromanyetik alan şiddeti İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü zararlarını önleme konusunda dünya lideri olan YSHIELD Almanya’daki merkezinde akademisyenlerden teorik ve pratik eğitimler almış olan uzmanlarımız, broadband (geniş bant) ölçümlerinde profesyonel İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü emf ölçüm cihazları ve spektrum analiizörleri olan SPECTRAN, GIGAHERTZ, TENMARS ve Wavecontrol gibi markaları kullanmaktadırlar.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü konusunda ICNIRP ve BTK’nın tanımladığı limitlerin üstünde ya da yakınında değerler ölçülmesi halinde spektrum analizörü ile frekans
frekans ayrıştırarak, elektromanyetik kirliliğinin kaynağı tespit edilmektedir.    

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü EMR Ölçümü Nedir? İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü EMR Ölçümü Nasıl Yapılır? İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü hakkında bilgiler.

Elektriksel ve Manyetik Alanlar (EMR) Nedir ve Elektriksel ve Manyetik Alanlar Nasıl Ölçülür?


EMR (Electromagnetic Radiation):  Elektrik enerjisi ile çalışan tüm cihazlar, etraflarında elektromanyetik alan şiddeti oluştururlar. Örneğin: gsm baz istasyonlarının antenleri, cep telefonları, tv/radyo vericileri, televizyonlar, bilgisayarlar, elektrikli ev eşyaları, enerji nakil hatları vs. hepsi belirli ölçülerde elektromanyetik alan şiddeti yayarlar buyuzden İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yapılması gerekmektedir.

Elektromanyetik Alan Şiddeti (Elektriksel ve Manyetik Alanlar) denince daha çok akla, gsm baz istasyonları gelmektedir. BTK, rutin olarak 6 ayda bir mevcut baz istasyonlarının elektromanyetik alan şiddeti ölçümünü yetkilendirdiği taşeron firmalara yaptırmaktadır. Ancak bu raporlar çok sınırlı bilgilere ve halkın anlayamayacagı bilgileri içerir. Piyasada bu ölçümlere "İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü EMR ölçümü" denmektedir.

YÜKSEK FREKANS BAZ İSTASYONU İLE İLGİLİ ÖLCÜMLER

"EMR (Elektromanyetik Alan Şiddeti/Elektriksel ve Manyetik Alanlar) Ölçümü"

Ayrıca, baz istasyonu antenindeki en ufak bir değişiklikte, tilt değişikliği, yön değişikliği ya da anten tipi değişikliği durumunda da 6 ayı beklemeden tekrar EMR ölçümü talep etmektedir.

Yeni bir baz istasyonu kurulurken de öncesinde montaj taşeronları tarafından TSS/TK dosyaları hazırlanır. TK dosyası, yeni baz istasyonu kurulacak bölgenin krokisi, en yakın insan yaşam alanı, baz istasyonun anten yönleri, açıları, anten tipleri gibi bilgilerden oluşur. Bu bilgiler ışığında baz istasyonuna en yakın insan yaşam alanındaki elektromanyetik alan şiddeti değeri teorik olarak hesaplanır.

Formüller sonucunda güvenlik mesafesi bulunur. Baz istasyonuna en yakın insan yaşam alanı eğer tespit edilen güvenlik mesafesinden uzaktaysa, baz istasyonu elektromanyetik alan şiddeti açısından sorunsuz demektir.

TK dosyası BTK'nın onayına sunulur ve BTK, baz istasyonunun konumunu, anten tipi, güvenlik mesafesi gibi parametreleri inceler. En yakın yaşam alanı için formül ile bulunan elektromanyetik alan şiddeti değeri ülkemiz için limit değer olan 10 V/m'den düşük ise baz istasyonu için geçici güvenlik sertifikası onayı kurumca verilir.

Böylelikle, baz istasyonu montaj sonrası RF sinyali basmaya yani çalışmaya başlar. İlk çalışmaya başlamasının ardından kalıcı güvenlik sertifikası için EMR ölçüm cihaz ile sahaya yetkili firma gelir ve bu kez teorik değil pratikte ölçüm yapılır. Tekrar değer 10 V/m'nin altında ise kalıcı güvenlik sertifikası baz istasyonuna verilir.

Bundan sonraki süreçte bu baz istasyonu, 6 ayda bir rutin olarak ölçülür.

BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu)'nın EMR (Elektromanyetik Alan Şiddeti) ölçümüne ilişkin mevzuat ve yönetmeliğini okumak ve indirmek için buraya tıklayınız.


BTK (Bilgi Teknolojileri Kurumu)'nın "Elektronik haberleşme cihazlarından kaynaklanan elektromanyetik alan şiddetinin uluslararası standartlara göre maruziyet limit değerlerinin belirlenmesi, kontrolü ve denetimi hakkında yönetmelik", 

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü için eğer firmanıza EMR Ölçüm yetkisi almak istiyorsanız, BTK'nın aşağıda belirtilen mevzuatındaki üçüncü bölümü inceleyiniz.

"Ölçüm yapmaya yetkili kuruluşlar", "Ölçümde kullanılacak cihazlar ve teknik özellikleri", "Ölçüm yapacak personelin nitelikleri","Ölçüm yetki belgesi müracaatı"


İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Nasıl Yapılır?

Ölçümü yapılacak olan bölgede en yakın yaşam alanlarına EMR cihazı ile gidilir.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü  tek noktada 2-6 dakikalık standart ölçümler ile yapılır.

BTK ölçümleri için sadece baz istasyonlarındabir antenin karşısında 6 dakikalık ölçüm yapılır. BTK için ortalama değer önemlidir. Bu 6 dakikalık standart ölçümün ortalama değeri not edilir ve BTK'ya raporlanır.


"İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü , EMR Ölçümü, Baz istasyonu Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesi ölçümü için doğru yer seçimi"

EMR Ölçümü, EMF Ölçümü, Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü, Baz istasyonu radyasyon ölçümü, EM Alan Şiddet Ölçümü, Elektromanyetik Kirlilik , Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü - Baz İstasyonlarının yaydığı Elektriksel ve Manyetik Alanlarun ölçümü, EMR, EMF, EMA (Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü) ve İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü hakkında bilgiler.

Cep telefonları, saç kurutma makinaları, bilgisayarlar, televizyonlar, mikrodalga fırınlar, buzdolapları vb. elektrik enerjisi ile çalışan herşey etrafına Elektriksel ve Manyetik Alanlar (electromagnetic radiation) yayarlar. 

Elektriksel ve Manyetik Alanlar konusunda en sabıkalı unsur olarak baz istasyonları biliniyor. Ancak yapılan ölçümler başka kaynaklarında Elektriksel ve Manyetik Alanlaru daha fazla olduğunu gösteriyor.

Ülkemizde BTK ( Bilgi Tekonolojileri Kurumu) tarafından Turkcell, Vodafone ve Avea'nın tüm baz istasyonların Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesi açısından denetlenmektedir. Bu ölçümün adı EMR (Electromagnetic Radiation / Elektromanyetik Alan Şiddeti) ölçümü olarak adlandırılır.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektriksel ve Manyetik Alanlar ( EMR ve EMF ) Nedir? Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü için elektromanyetikradyasyonolcum.com  tarafından hazırlanmış olan bu sayfada: İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ,EMR Ölçümü, EMF Ölçümü, EMR Cihazı, Broadband ölçüm, BTK onaylı Emr Cihazları, yönetmelik, mevzuat gibi konularda bilgi vermek için düzenlenmiştir.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü dışında Evinizin, ofinizin, iş yerinizin, okulunuzun, yakınlarında baz istasyonu, yüksek gerilim hattı, trafo gibi Elektriksel ve Manyetik Alanlar oluşturan kaynaklar varsa, elektromanyetik alan şiddet ölçümü yaptırabilirsiniz.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ve Seviyesi Ölçümü ve Danışmanlık Hizmeti

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü haricinde Baz istasyonları, tv ve radyo sinyal vericileri, kablosuz ağlar (wifi), yüksek gerilim hatları (enerji nakil hatları), trafolar elektromanyetik alan şiddeti oluştururlar. Ev (konut), iş yeri, ofis, üretim tesisleri (fabrikalar), IT ( server ) odaları gibi alanlardaki toplam Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesinin ölçümünü gerçekleştiren firmamızın iletişim bilgileri şu şekildedir:

Elektrik Kablolarına Yakın Konumdakı Yaşam Alanları ve Elektromanyetik Alan Ölçümü.

Elektrik Kablolarına / Elektrik Nakil Hatlarına Yakın Konumdaki Yaşam Alanları

Aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz gibi enerji nakil hatlarına çok yakın pozisyonda olan yaşam alanları / evler şehirlerimizde sıklıkla karşımıza çıkabiliyor.

Firmamız, bu tür elektromanyetik alan konusunda riskli alanlarda İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü gerçekleştirmektedir. Böylelikle, eğer ICNIRP limitlerinin üstünde bir seviye tespit edilirse tedbirler önerilmektedir.

"Elektrik kablolarına yakın yaşam alanlarındaki elektromanyetik alan tehlikesi"


Çalışma Ortamında İyonlaştırıcı Olmayan İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü.

Çalışma Ortamında Elektriksel ve Manyetik Alanlar İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü .

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 20.08.2013 tarihli ve 28741sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR HAKKINDA YÖNETMELİK”te aşağıdaki oldukça önemlidir.

Madde 4 /f:
İş hijyeni ölçüm, test ve analizi: Çalışma ortamında bulunan, çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek her türlü fiziksel (gürültü, titreşim, aydınlatma, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon, vb.), kimyasal (toz, gaz, buhar vb.) ve biyolojik, (virüs, bakteri, mantar, vb.) etkenlerin nicelik ve nitelik tayininin yapılmasını işverenlere zorunlu kılar.

Bu kapsamda, firmamız iş yerlerinde
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü seviyesi ölçümü yapmaktadır.
 

"Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü"

Fabrika Ortamında İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü

Üretim / fabrika ortamındaki cihazların oluşturduğu elektriksel ve manyetik alan etkisini tespit etmek için firmamız profesyonel İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü  gerçekleştirmektedir. İSG ( iş güvenliği ve işçi sağlığı ) yönetmelikleri uyarınca işverenler, çalışanların çalışma ortamında maruz kaldıkları Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesini kontrol altına almak zorundadırlar. Bu konuda güvenle İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yaptırabilirsiniz.

"Fabrika ortamında
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü sonucu çözüm önerileri"

İSG - Elektromanyetik alan ölçümü

İSG kapsamında elektromanyetik alan ölçümü

Çalışan sağlığı ve iş güvenliği açısından maruz kalınan elektromanyetik alan şiddeti ( Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesi ) ölçümü yapılması ve azaltıcı önlemler alınması gerekmektedir.

Bu kapsamda firmamız, BTK ( Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)'ndan ölçüm yetki belgeli uzmanları ile iş yerlerinde İSG denetimi için ölçümler gerçekleştirmektedir. Çevrede yer alan baz istasyonları, elektrik enerjisi nakil kabloları, trafolar, ofis içinde yer alan elektronik cihazlar, IT odalarındaki serverlar, kablosuz ağlar vb. kaynakların neden olduğu elektromanyetik alan şiddetinin ölçümünü aşağıdaki fotoğraflarda yer aldığı gibi gerçekleştiriyoruz.

"Elektromanyetik alanlar her yerde, sizde İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yaptırın"

Baz istasyonları, televizyon ve radyo vericileri, trafolar, enerji nakil hatları civarındaki konutlar, okullar, hastaneler, ofisler ve sanayi tesisleri elektromanyetik alan şiddeti açısından risk altındadır.

Bu tür riskli alanlarda maruz kalınan elektromanyetik alan şiddetinin ( Elektriksel ve Manyetik Alanlarun )
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü seviyesi olçütürülmeli ve azaltıcı tedbirler alınmalıdır.

Firmamız, BTK'dan ölçüm yetki belgeli uzmanları tavsiyesi ile elektromanyetik alan şiddeti ölçümleri gerçekleştirmektedir.


İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektromanyetik Alan Kirliliği Ölçümü

Elektromanyetik alan şiddeti üreten kaynakların; örneğin: gsm baz istasyonu, tv ve radyo vericilerinin, wifi (wireless) ağların, yüksek gerilim hatlarının yaydığı Elektriksel ve Manyetik Alanlarunu ölçülebilir.


"
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü"

Böylelikle, istenilen bir mekanın ya da şehrin elektromanyetik alan kirliliği bir harita üzerine aktarılabilinir.İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Yapıyoruz.

Trafoların elektromanyetik alan şiddeti ölçümü (Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü) İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü gerçekleştirilir.

Gsm Baz istasyonlarının (Turkcell, Vodafone, Avea) Elektriksel ve Manyetik Alanlarlarının ölçümü ve raporlanması hizmeti İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü verilir.

Enerji nakil hatlarının (Yüksek gerilim hatlarının) elektriksel ve manyetik alan ölçümü
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yapılır.

Sağlık Sektöründe, Hastanelerde elektromanyetik kirlilik (EMR) ölçümü ve raporlandırma hizmeti
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü verilir.

İş Merkezlerinde ve ofislerde Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü ve elektromanyetik kirlilik ölçümü
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü gerçekleştirilir.

İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından elektromanyetik kirlilik ölçümü
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yapılır.

Fabrikalarda, üretim tesislerinde, sanayi bölgelerinde iş sağlığı ve güvenliği bakımından elektromanyetik ortam güvenliği ölçümü
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yapılır.

Evlerde, yaşam alanlarında elektrikli cihazlardan yayılan Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yapılır.

Okullarda, eğitim kurumlarında Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü gerçekleştirilir.

Belediyelere, sorumluluk alanlarında kurulan baz istasyonları, yüksek gerilim hatları için Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçüm ve kontrol hizmeti
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü verilir.

1Hz'den 6 GHz'e kadar frekans bandına sahip EMR cihazları ile Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü ve
İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü yapılır. Dünyanın önde gelen ülkeleri , ICNIRP ve BTK’nın limit değerlerine göre sonuçlar yorumlanır ve raporlanır.
 

Firmamız ,İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ve Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü yapan firmalar arasında liderdir.

Referanslarımızı görmek için tıklayınız.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ve Radyasyon Ölçümü
Baz istasyonu radyasyon ölçümü, Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü, elektromanyetik alan şiddeti ölçüm cihazı, emr ölçümü, emf ölçümü, yüksek gerilim hattı manyetik alan ölçümü, elektriksel alan ölçümü, trafo ölçümü, broadband radyasyon ölçümü, düşük frekans radyasyon ölçümü, 50 hertz frekans kaynaklı Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçümü, spektrum analizörü, spektrum ayrıştırma, vodafone, avea, turkcell baz istasyonları, okmeydanı, çamlıca, kınalıada tv/radyo vericileri radyasyon ölçümü, ve İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü hakkında bizden destek alabilirsiniz.

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Seviyesi Ölçümü ve Danışmanlık Hizmeti

Baz istasyonları, tv ve radyo sinyal vericileri, kablosuz ağlar (wifi), yüksek gerilim hatları (enerji nakil hatları), İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü , trafolar elektromanyetik alan şiddeti oluştururlar. Ev (konut), iş yeri, ofis, üretim tesisleri (fabrikalar), IT ( server ) odaları gibi alanlardaki toplam Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesinin ölçümünü gerçekleştiren firmamızın iletişim bilgileri için tıklayınız.


Tehlikenin farkında mısınız?

Evlerde Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü

Evlerin yakınında konumlanmış enerji nakil hatları, baz istasyonları olabilmektedir. Firmamız, Elektriksel ve Manyetik Alanlar açısından güvende olup olunmadığının tespitini gerçekleştirmektedir. Distribütörü olduğumuz Wavecontrol'ün profesyonel emr cihazları ile ortamdaki Elektriksel ve Manyetik Alanlar seviyesini ölçerek ICNIRIP limit değerleri ile kıyaslıyoruz. Siz de ölçüm yaptırmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 

Elektriksel ve Manyetik Alanlar EMR Ölçüm Hizmetlerimiz ;

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Elektriksel ve Manyetik Alanlar Alçak ve Yüksek frekans kaynakları için ayrı ayrı ölçümler.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Server Bilgisayarlarının bulunduğu odada (Data Center) yapılacak Elektromanyetik Alan ve Radyasyon Ölçümü, UPS alanında bulunan elektrik alanının ölçümü zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Fabrikalarda bulunan teknik elektronik ekipman ve makinalarına yapılacak Elektromanyetik Alan ve Radyasyon ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü UPS kablolarının geçtiği kablo tavalarının altındaki bölgelerde bulunan elektrik alanının ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Ofis teknik elektronik ekipmanlarına yapılacak Elektromanyetik Alan ve Radyasyon ölçümü, zararlı ve zararsız olduğu bolgelerin tespit edilmesi , haritalandırılması ve raporlanması.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Dış etkenlerden (2G,3G, wifi ve diğer elektromanyetik alan yayan cihazlar vs) gelen sözkonusu bina içerisinde bir maruziyet varmı tespit edilmesi Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü ve çözüm önerileri sunulması.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü Tüm bölgeler için Elektriksel ve Manyetik Alanlar ölçüm raporu hazırlanması ve raporda sınır değerler ile alanlardan Elektriksel ve Manyetik Alanlardan korunma yolları hakkında çözüm önerileri ve danışmanlık hizmeti verilmesi.

 • İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı için Elektriksel ve Manyetik Alanlar Ölçümü İstenirse EMC EMR kalkanlamasının projelendirilmesi.

Elektriksel ve Manyetik Alanlar dan ve baz istasyonlarından korunmak artık çok kolay, pratik hemde ulaşılabilir.

Elektriksel ve Manyetik Alanlar ürünlerimiz sayesinde artık size zarar vermeyecek baz istasyonu ve elektromanyetik cihazlarla güvenle yaşamınızı sürdürebileceksiniz.

Gelin sizde Elektriksel ve Manyetik Alanlar ürünlerimizle Elektriksel ve Manyetik Alanlara karşı tüm ailenizi güvence altına alın. Elektriksel ve Manyetik Alanlara dur deyin.

 

ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM ŞARTNAMESİ

1.            ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM KONUSU

1.1.       Bölge dahilinde iyonlaştırıcı olmayan elektromanyetik alan ölçümü

2.           ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM İŞİNİN KAPSAMI

2.1.         Ek-1 listede verilmiş noktalarda güncel yönetmelik ve standatlara göre iyonlaştırıcı olmayan elektromanyetik alan ölçümü,yapılan ölçümlerin değerlendirilmesi ve raporlanması

 3.            ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜM İŞİNE AİT GENEL HÜKÜMLER

3.1.         Ölçüm Ek listedeki belirlenen potansiyel tehlikeli noktalarda yapılacaktır.

3.2.         Ölçümlere, firma noktaları göstermek için refakatçi temin edecektir.

3.3.         Yapılacak ölçümlerin değerlendirilmesinde güncel yönetmelik(Çevre ve Orman Bakanlığından: İyonlaştırıcı Olmayan Radyasyonun Olumsuz Etkilerinden Çevre ve Halkın Sağlığının Korunmasına Yönelik Alınması Gereken Tedbirlere İlişkin Yönetmelik; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan : Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi,Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik ve standartlar(ICNIRP Guidelines-ICNIRP Klavuzu) kullanılacaktır

3.4.         Ölçüm raporu 1 set basılı kopya ve 1 set elektronik ortamda (e-mail ile) firmaya teslim edilecektir.

3.5.         Ölçümlerde kullanılan cihaz/cihazların teknik döküman ve kalibrasyon belgeleri rapor ekinde ibraz edilecektir.

3.6.         Raporda: ölçüm sonuçları,baz alınan yönetmelik ve standartlar;ölçümde kullanılan cihazların kalibrasyon raporları,baz alınan yönetmelik ve standartlardaki limit değerler,ölçüm sonuçlarıyla ilgili yorum,öneri ve tavsiyeler bulunacaktır.Limit değerleri aşan ölçüm değerleri farkedilebilir şekilde işaretlenip belirtilecektir.

 

EMR Ölçüm ve Başvuru Dosyası (TK Dosyası) Hazırlama 

(100 kHz-60 GHz frekans bandında çalışan cihazlar için)

EMF ölçümleri

 • EMF ölçümünün yapılması,
   

 • EK-A belgesinin düzenlenmesi ve onaylanması,

TK Dosya Hazırlama

 • Müracaat Yazısı,
   

 • Kapak Sayfası,
   

 • Sabit Telekomünikasyon Cihazı Müracaat Değerlendirme Formu (EK-B),
   

 • Güvenlik Mesafesi Hesap Tablosu ( EK-D )
   

 • Teknik çizimler,
   

 • Fotoğraflı detaylar,
   

 • Sahada röleve alınması,
   

 • TK Sunumu hazırlama( Power Point halinde )

Yetkili kuruluşlar , gerekli personel ve donanım yeterliliklerini yerine getirerek Telekomünikasyon Kurumu tarafından 10kHz-60GHz frekans bandında çalışan Sabit Telekomünikasyon Cihazları Elektromanyetik Alan Şiddeti Ölçümü (EMR) için yetkili kuruluş olarak tanımlanmaktadır. Bu yetki belgesi ile Yetkili kuruluşlar'in tüm TV-Radyo-Telsiz-GSM istasyonlarının yaydıkları elektromanyetik alan şiddetini ölçme yeterliliği belgelenmektedir. Yetkili kuruluşlar EMR bölümü saha planlanması, kurulması ve revizyon yapılması aşamalarında gerekli bilgi temini ve Telekomünikasyon Kurumuna başvuru dosyası hazırlanması hizmetlerini sağlamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye'nin önde gelen Radyo ve TV kurumlarının vericilerine ait ölçümler ve Turkcell, Avea ve Vodafone operatörlerin GSM baz istasyonlarına ait ölçümler Türkiye'nin dört bir yanına gerçekleştirilmektedir. Yapılan ölçümler sonucu hazırlanan dosyalar, Telekomünikasyon Kurumu onayına sunulmaktadır.   Gsm operatörleri ve diğer kuruluşlar adına gerçekleştirilen EMR ölçümleri halk sağlığını yakından ilgilendirdiği için Şirketimiz tarafından aynı zamanda sosyal sorumluluk olarak da değerlendirilmektedir. Ölçümlerimiz bu doğrultuda azami dikkat ve özenle gerçekleştirilmektedir.

BU ÖLÇÜMLERİN YAPILDIĞI GENEL ELEKTROMANYETİK ALAN ÖLÇÜ ALETLERİ
+ELEKTRİK ALAN PROB (75 MHz-3GHz)
+MANYETİK ALAN PROB (3kHz-3MHz)
+ ELEKTRİK ALAN PROB(27 MHz-60 GHz)
+ELEKTRİK ALAN PROB (100 kHz-3 GHz)
+MANYETİK ALAN PROB (27 MHz-1 GHz)

"elektromanyetikradyasyonolcum.com" Ölçümde Lider Firma

      İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu işverene ne gibi yükümlülükler getiriyor?
Uzun yıllardır üzerinde çalışılan ve gündemi meşgul eden 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu; 30 Haziran 2012 tarih ve 28339 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlandı. Mevzuatımızda önemli değişiklikler ve yenilikler getiren söz konusu Kanun; bazı istisnalar haricinde, kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına; faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanacak.

Kanun’la çok çeşitli konularda düzenleme getiriliyor. Yeni düzenlemelere göre; işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelinin görevlendirilmesinde 50 işçi sınırı kaldırılmakta, işverene iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapma veya yaptırma, acil durum planları hazırlama, bütün çalışanların sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlama, çalışanları ve çalışan temsilcilerini bilgilendirme, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda görüşlerini alma ve katılımlarını sağlama, çalışanlar arasında yapılacak seçim veya seçimle belirlenemediği durumda atama yoluyla Kanun’da belirlenen sayıda çalışan temsilcisi görevlendirme, işyerlerinin büyüklüğüne göre büyük kaza önleme politika belgesi veya güvenlik raporu hazırlama yükümlülüğü getirilmekte, yükümlülüklere uyulmaması halinde uygulanacak idari para cezaları belirlenmekte, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çeşitli yönetmeliklerin çıkarılacağı düzenlenmekte, 4857 sayılı İş Kanunu’nun bazı maddeleri değiştirilmekte ve iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin maddeleri ise yürürlükten kaldırılmaktadır. Kanun’la ayrıca, mevcut işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanı belge ve sertifikalarının geçerliliğine yönelik düzenlemeye de yer verilmektedir.

Kanun’un yürürlüğü ile ilgili olarak da değişik tarihler öngörülmüş. Buna göre söz konusu Kanun’un;
işyerlerinin tehlike sınıfının belirlenmesi,
iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunan, ölçüm ve analizleri yapan kişi, kurum, kuruluşlar ve eğitim kurumları ile ilgili olarak yetkilendirme ve belgelendirme bedelleri, ihtar ve iptallerin düzenlenmesi,
TRT ve özel televizyonlara uyarıcı ve eğitici mahiyette yayın yapma zorunluluğu getirilmesi,
iş güvenliği uzmanının bir üst sınıfta çalıştırılması,
mevcut sertifika ve belgeler ile ihtar puanların düzenlenmesi
konularındaki maddeleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kadrolarına ilişkin düzenlemeler getiren maddeleri yayımı tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanun’un; “İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri” başlıklı 6., “İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi” başlıklı 7. ve “İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları” başlıklı 8. maddesi dışında kalan maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra (1 Ocak 2013); 6, 7 ve 8. maddeleri ise çalışan sayısı ve işyeri tehlike sınıfına göre yayımı tarihinden itibaren altı ayla iki yıl arasında değişen sürelerde yürürlüğe girecektir.

İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri

İSG Kanunu’na göre, işveren çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirecektir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde, işveren bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ayrıca belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması halinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini işverenin kendisi de üstlenebilir.

Maddeyle ayrıca, tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerleri bakımından bir istisna getirilerek; bu işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu tutulmamıştır.

Görüldüğü üzere söz konusu maddenin uygulanmasında, işyeri hekimi görevlendirme konusunda mevcut uygulamada yer alan 50 işçi çalıştırma sınırı, iş güvenliği uzmanı görevlendirme konusunda ise 50 işçi çalıştırma koşulunun yanı sıra sanayiden sayılma koşulu kaldırılmakta ve Kanun kapsamında bulunan bütün iş ve işyerleri bu yükümlülüğe tabi tutulmaktadır.

Söz konusu madde;
Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra
yürürlüğe girecektir. Her ne kadar Kanun’un uygulanması bakımından kamu kurumları ve 50’den az çalışanı olan işyerleri bakımından tehlike sınıfına göre bir ve iki yıllık geçiş süreleri getirilmişse de; özellikle işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmeti sunacak işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi konusunda Kanun’un yayımı öncesinde de sertifikalı uzman yetersizliği nedeniyle sıkıntı yaşanırken, bu yükümlülüğün kapsamının genişletilmesi sonucunda bu personelin nasıl temin edilebileceği konusu hâlâ belirsizliğini korumaktadır. Kanun’la bu yükümlülüklere uyulmaması halinde fahiş idari para cezaları getirildiği göz önünde bulundurulduğunda, sertifikalı uzman yetersizliği sorununun bu geçiş süreleri içinde çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

Kanun’la ayrıca, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından aşağıdaki şartlarla destek sağlanabileceği düzenlenmektedir:
Söz konusu destekten, kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilecektir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verecektir.

Giderler, iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilir ve uygulamada, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları esas alınır.

Getirilen bu düzenleme yerinde değildir. Öncelikle, Bakanlıkça sağlanacak desteğin sadece 10’dan az çalışanı bulunan çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleriyle sınırlanması ve gereğinde bu desteği 10’dan az çalışanı bulunan işyerlerinden az tehlikeli sınıfta yer alanlara da yaygınlaştırmaya Bakanlar Kurulu’nun yetkili kılınması; maddenin uygulama alanını daraltmaktadır. Oysa, 50 işçi sınırı kaldırıldığından, Bakanlıkça verilecek desteklerin 50’den az işçi çalıştıran bütün işyerlerine yayılması gerekmektedir.

Kanunda, iş sağlığı ve güvenliği yönünden hiçbir teşvik mekanizmasına yer verilmediği gibi, yapılacak bu destekleyici faaliyetlerin giderlerinin iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edileceği düzenlenmektedir. Maddenin gerekçesinde yer alan “İlk uygulama döneminde iş kazası ve meslek hastalıkları bakımından kısa vadeli sigorta kolu prim gelirler hesabında hissedilebilir bir harcamaya sebep olabilecek ancak,….” şeklindeki ifadeden de yapılan bu düzenlemenin kısa vadeli sigorta kolu gelirlerinde ciddi bir azalmaya sebep olacağı kabul edilmektedir. Gerekçenin devamında ise; “….uzun dönemde ise iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerleşmiş olması ve işyerlerinde güvenlik kültürünün oluşması sayesinde, iş kazası ve meslek hastalıklarından kaynaklanan görünür ve görünmeyen maliyetlerin (geçici iş göremezlik, sürekli iş göremezlik ve iş kazası ve meslek hastalığı kaynaklı tedavi masrafları ve ölüm aylığı gibi) azalması öngörülmektedir.” ifadeleri yer almaktadır. Gerekçenin öngördüğü tarzda bir güvenlik kültürünün ülkemizde yerleşmesi, uzun vadeli bir hedeftir. Bu nedenle de İSG Kanunu’nun uygulamasını takiben sistemin oturması uzun yılları bulabilecektir. Bu sürede primlerden aktarılan kaynağın kompanse edilmesi mümkün görülmememektedir. Bu nedenle söz konusu primlerin toplanma amacına aykırı düşen bu düzenlemenin değiştirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

Kanun’la ayrıca iş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranacağı düzenlenmiş bunun yanı sıra, getirilen bir geçici madde ile bu hükmün uygulanmasına yönelik bir kolaylık sağlanmıştır. Buna göre; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 8. maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılacaktır. Yayımı tarihinde yürürlüğe giren bu madde, sertifikalı iş güvenliği uzmanı yetersizliğine yönelik olarak alınmış olumlu bir tedbirdir.

Risk değerlendirmesi

İSG Kanunu ile getirilen bir diğer önemli husus da işverene, iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapmak veya yaptırmak yükümlülüğünün getirilmesidir. İşveren, yapılacak risk değerlendirmesi sonucu alınacak iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri ile kullanılması gereken koruyucu donanım veya ekipmanı belirleyecektir.

Söz konusu madde Kanunun Resmi Gazete’de yayım tarihi olan 30 Haziran 2012 tarihinden itibaren altı ay sonra (1 Ocak 2013) yürürlüğe girecektir.
Bunun yanı sıra, Kanunun “İşin durdurulması” başlıklı 25. maddesinde; çok tehlikeli sınıfta yer alan maden, metal ve yapı işleri ile tehlikeli kimyasallarla çalışılan işlerin yapıldığı veya büyük endüstriyel kazaların olabileceği işyerlerinde, risk değerlendirmesi yapılmamış olması durumunda işin durdurulacağı düzenlenmiştir. Bu işkollarında faaliyet gösteren işyerleri bakımından yalnızca risk değerlendirilmesinin yapılmamış olmasının işin durdurulması yaptırımına bağlanması, amacı aşar nitelikte ağır bir yaptırımdır. Kaldı ki, Kanun’un idari para cezalarını düzenleyen 26. maddesinde risk değerlendirmesi yapılmaması ya da yaptırılmaması halinde 3.000 TL., aykırılığın devam ettiği her ay için 4500 TL. idari para cezası verileceği düzenlenmiştir. Hem fahiş nitelikte idari para cezasının belirlenmesi, hem de işin durdurulma cezasının getirilmesi tek bir aykırılığa getirilen çok ağır nitelikte iki ayrı yaptırımdır ve suç ve cezada orantılılık ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Geçersiz sayılan sertifika ve belgeler

Kanun’la, işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanların durumuna da geçici bir madde ile açıklık getirilmiştir. Buna göre; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yayımı tarihinden önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca verilen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi ile Türk Tabipleri Birliği tarafından verilen işyeri hekimliği sertifikası sahiplerinden belgeleri geçersiz sayılanlar, mevcut belge veya sertifikalarını İSG Kanunu’nun yayımından itibaren bir yıl içinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca düzenlenecek belge ile değiştirmeleri şartıyla bu Kanun’la verilen bütün hak ve yetkileri kullanabileceklerdir. Aynı tarihten önce eğitim kurumlarınca verilen işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini tamamlayanlardan eğitimleri geçersiz sayılanlar ise ilgili mevzuata göre sınava girmeye hak kazanacaklardır. Hak sahipliğinin tespitinde Bakanlık kayıtları esas alınacaktır.

Yayımı tarihinde yürürlüğe giren bu hükmün uygulanması ile ilgili olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün web sitesinde; “6331 sayılı İSG Kanununun Geçici 5. maddesine göre sertifikalarını değiştirmek şartıyla kullanmaya veya sınava katılmaya hak kazananların dikkatine” başlıklı bir duyuru yayımlanmıştır.

Söz konusu duyuruda aşağıdaki açıklamalara yer verilmektedir:
6331 sayılı Kanun’un ilgili maddesi gereğince; belgeleri geçersiz sayılan ve belgelerini değiştirmek amacıyla Bakanlığa başvuru yapmak isteyen işyeri hekimliği, iş güvenliği uzmanlığı ve işyeri hemşiresi sertifikası veya belgesi sahiplerinin Bakanlığa hitaben yazılı bir dilekçe ve bu dilekçe ekinde duyuruda belirtilen belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir.

Belgesini yenileyen iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin belgelerini kullanabilmeleri amacıyla; belgelerini aldıkları tarihten itibaren 5 yıl veya daha fazla süre geçmiş olması durumunda, bu kişilerin Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarından iş güvenliği uzmanlığı veya işyeri hekimliği için düzenlenen yenileme eğitimi programlarına katılmaları gerekmektedir. Söz konusu tarihin üzerinden 5 yıldan az süre geçmiş olması durumunda, belgelerin kullanılabilmesi amacıyla herhangi bir işlem yapılmasına ihtiyaç bulunmamaktadır.

Yenileme eğitimini tamamlayan iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin, belgelerine ilişkin vize işlemlerini de tamamlamaları gerekmekte olup, bu işlemler eğitime katıldıkları kurumlar tarafından takip edilecektir.

Söz konusu Kanun’un ilgili maddesi gereğince; daha önce herhangi bir sınıfa ilişkin iş güvenliği uzmanlığı eğitimi alarak, eğitimini aldığı sınıfa ilişkin sınava katılmaya hak kazananların, düzenlenecek ilk iş güvenliği uzmanlığı sınavına katılmaları gerekmektedir. Bu sınava ilişkin duyurular, Genel Müdürlüğün internet sayfasından takip edilebilecektir. Bu kişilerin mevcut belgelerini kullanabilmeleri amacıyla ise, yukarıda açıklanan işlemleri takip etmeleri ve belgelerini yenilemeleri gerekmekte olup, belge alınma tarihleri üzerinden 5 yıldan az süre geçmiş olması durumunda mevcut belgelerini kullanabilmeleri amacıyla sadece belge değiştirme işlemini yapmaları yeterli olacaktır.

Kanunun “Mevcut yönetmelikler” başlıklı Geçici 2. maddesi ise hali hazırda İş Kanunu’na göre yayımlanmış olan yönetmeliklere ilişkin bir hüküm getirmektedir. Bu madde hükmüne göre, 4857 sayılı Kanunun 77, 78, 79, 80, 81 ve 88. maddelerine göre yürürlüğe konulan yönetmeliklerin bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, bu Kanunda öngörülen yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunacaktır. Bu durumda, İş Kanunu uyarınca iş sağlığı ve güvenliği alanında çıkarılmış bulunan ve halen uygulanmakta olan yönetmeliklerin, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na aykırılık teşkil etmeyen hükümleri, bu Kanun uyarınca çıkarılacak yeni yönetmelikler yürürlüğe girinceye kadar uygulanmaya devam olunacaktır.
Bilgilendirme, eğitim, çalışanların görüşlerinin alınması ve katılımlarının sağlanması
Kanun’la getirilen bir diğer önemli düzenlemeyle de; işverene işyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve sürdürülebilmesi amacıyla, çalışanları ve çalışan temsilcilerini işyerinin özelliklerini de dikkate alarak Kanun’da belirtilen çeşitli konularda bilgilendirme yükümlülüğü getirilmesidir.

Bunun yanı sıra işveren; çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini almasını sağlar. Bu eğitim özellikle; işe başlamadan önce, çalışma yeri veya iş değişikliğinde, iş ekipmanının değişmesi hâlinde veya yeni teknoloji uygulanması hâlinde verilir. Eğitimler, değişen ve ortaya çıkan yeni risklere uygun olarak yenilenir, gerektiğinde ve düzenli aralıklarla tekrarlanır.

Kanun’la mevzuatımızda ilk kez yer verilen bir diğer husus da; işverene, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda çalışanların veya çalışan temsilcilerinin görüşlerinin alınmasını ve katılımlarının sağlanması zorunluluğu getirilmesidir. Buna göre işveren, çalışanlara veya iki ve daha fazla çalışan temsilcisinin bulunduğu işyerlerinde; varsa işyeri yetkili sendika temsilcilerine, yoksa çalışan temsilcilerine aşağıdaki imkânları sağlar:

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda görüşlerinin alınması, teklif getirme hakkının tanınması ve bu konulardaki görüşmelerde yer alma ve katılımlarının sağlanması,
Yeni teknolojilerin uygulanması, seçilecek iş ekipmanı, çalışma ortamı ve şartlarının çalışanların sağlık ve güvenliğine etkisi konularında görüşlerinin alınması.
Çalışanların veya çalışan temsilcilerinin, işyerinde iş sağlığı ve güvenliği için alınan önlemlerin yetersiz olduğu durumlarda veya teftiş sırasında, yetkili makama başvurmalarından dolayı hakları kısıtlanamaz.

İşverenlere çok ağır yükümlülükler getiren, çalışan yükümlülüğünü tek bir madde ile düzenleyen ve Kanun’un uygulanmasına yönelik teşviklerden yoksun olarak çıkarılan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun uygulanabilme kabiliyeti önümüzdeki yıllarda ortaya çıkacaktır. Temennimiz, söz konusu Kanun’nun amacına uygun olarak ülkemizde bir iş sağlığı ve güvenliği kültürünün yerleşmesine katkı sağlamasıdır..